For Immediate Release
June 29, 2010

KDHE Office of Communications
communications@kdheks.gov, 785-296-0461

Kansas Certifies Water and Wastewater Operators

The Kansas Department of Health and Environment (KDHE) announces the department has certified 60 water treatment operators and 50 wastewater treatment operators from January to June 2010.

"To become certified, these individuals took the appropriate course of study and passed an agency-approved test," Roderick Bremby, KDHE Secretary, said. "These Kansans are to be commended for their work and for their role in protecting public health and the environment."

As a protection to the public, individuals who operate water treatment plants must meet minimum training standards to assure water is properly treated so it's safe to drink. Wastewater treatment plant operators must be trained so they can operate wastewater treatment systems in a manner that prevents the release of excessive pollutants.

"Trained operators comprise the foundation of Kansas' water protection efforts," Bremby added. "Following training, the department continues working with these operators to ensure they apply the best methods to keep Kansas water clean."

Several Kansas educational institutions, private companies, professional associations and KDHE provide certification training. KDHE administers the certification testing. Kansas has more than 1,100 community and public water supplies that require a certified operator. Operators at more than 1,000 wastewater treatment facilities in the state must also be certified.


 

 Water Operators Name

Employer

Class 

Steve Adams

City of Lindsborg

1

Christopher Aldrich

City of Neodesha

1

Terry Bacon

City of Independence

2

Gary O Bennett

Leavenworth County Rural Water District #10-Linwood

Small System

Jason Bentley

City of Fort Scott

3

Mike Blacketer

City of Abilene

2

Ted Blevins

Labette County Rural Water District #6-Coffeyville

Small System

Robert Bryant

City of Linwood

1

Thomas Carter

City of Baxter Springs

1

Garrett Cook

Barber County Rural Water District #2-Hardtner

Small System

Steven F Cyre

City of Clay Center

2

Karen Dalke

City of Goessel

1

Thomas Darbro

City of Independence

2

Jason R Donaldson

City of Coffeyville

3

Korey Ediger

Sunflower Electric Cooperative-Holcomb

1

Troy Endicott

City of Chanute

4

Justin Engemann

Doniphan County Rural Water District #5-Troy

1

Roger Engemann

Doniphan County Rural Water District #5-Troy

1

Michael Frank

City of Arkansas City

4

Ritch Freeman

City of Sylvia

Small System

Aaron Gray

City of Osborne

1

Timothy Griffiths

City of Hunter

Small System

Douglas W Guenther

City of Dorrance

2

Joseph Hageman

City of Hutchinson

1

Jonathan Haines

Countryside Estates Mobile Home Court-Hays

Small System

Ryan Hall

City of Chapman

2

Kevin Hancock

Public Wholesale Water Supply District #13-Mound City

1

Jake Hefling

City of Mount Hope

2

John L Hough

City of Cherokee

4

Wesley Howe

City of St. George

1

Linda Johnson

City of Winfield

1

Michael Kane

City of Independence

2

Stewart Kasper

City of Osawatomie

2

Lyndon Kern

City of Iola

4

Tad J Krug

Russell County Rural Water District #1-Russell

Small System

Wayne Martin

Pottawatomie County Rural Water District #2-Olsburg

Small System

Tony Martinez

City of Haysville

2

Chad Mason

City of Hesston

2

Levi McMillan

City of Haysville

1

Greg McPherson

Cowley County Rural Water District #3-Arkansas City

1

William Moon

City of Wellington

1

Brian Neiberger

Kansas Turnpike Authority-Lawrence

Small System

Barry Nickel

El Paso Water Company-Deby

1

Landess Norstrom

McPherson County Rural Water District #4-Galva

Small System

Roy Oliver

City of White City

1

Steve Porzio

Public Wholesale Water Supply Ddistrict #13-Mound City

2

Gilbert Raab

City of Manchester

Small System

Jose Rosales

City of Liberal

1

Robert Roth

City of Elbing

1

Ryan Rubow

City of Lawrence

2

Caleb Scales

City of Chetopa

2

Harold W Scheaffer

Simmons Subdivision Water System-Rose Hill

Small System

Brian Sperry

City of Garden City

1

Jim Teeter

City of Windom

Small System

Arden Unruh

Occidental Chemical Company-Wichita

1

Stanley Volden

City of Liberal

3

Andrew Wadlington

City of Hanover

Small System

Michael L Weidenhaft

Mitchell County Rural Water District-Beloit

1

Blaid Williams

Harvey County Rural Water District #1-Walton

2

Ronald Haynes Wyatt

City of Bonner Springs

4

Terrance Allen

City of Lawrence

2

Joe J Alvarez Jr

City of Hillsboro

1

John R Ball

Kansas Army Ammunition Plant-Parsons

2

Kurt Barker

Unified School District #345-Seaman High School

1

Nathan Barnett

City of Altamont

1

Lance Baumann

City of Lawrence

2

Kyle Black

Abengoa Bioenergy-Colwich

4

Kevin L Boggs

Johnson County Wastewater District-Mission

1

Jeffrey Branscom

City of Turon

1

Edgar Chacon

Cargill Meat Solutions-Dodge City

1

Kevin Clark

City of Abilene

2

Sam Clubb

City of Park City

4

Kenny Deeter

City of Olathe

1

Patrick Fountain

City of El Dorado

4

Christopher Frack

City of Norton
Unified School District #267-Renwick-St. Marks Elementary

2

Jaron Gerber

School-Andale

Small System

Richard Graham

City of Salina

2

Timothy Griffiths

City of Hunter

Small System

Darin Grogan

City of Chanute

2

Douglas W Guenther

City of Dorrance

Small System

Ryan Hall

City of Chapman

2

Kurt Hassler

City of Washington

1

Herschel Herring

Judge JV Riddle Boys Ranch-Goddard

Small System

Glen Hite

City of Abilene

3

Glen Holz

City of El Dorado

1

Glen Holz

City of El Dorado

2

Wesley Howe

City of St. George

1

Michael Hummel

Veolia Water-Junction City

3

Henry Koetting

City of Liberal

2

Donald Krueger

City of Protection

Small System

Ashley Kuhn

City of Palco

1

Ron Lake

City of Lansing

4

Melvin Land

City of Wilsey

1

Alexander Long

City of Leoti

1

William McCrary

City of Beverly

1

Richard Peralez

City of Wellington

2

Billy Peyton

City of Coffeyville

4

Vance Poage

City of Norton

2

Paul Roberts

City of Clay Center

2

Robert Roth

City of Elbing

1

Michael Schmidt

Butler County Sewer District-Beaumont

1

Jeffery Shanline

City of Pratt

1

Kenneth Wayne Stephenson

Lake Wabaunsee Improvement District-Eskridge

1

Leslie Teter

City of Buhler

2

Ryan Theel

City of Paxico

1

Arden Unruh

Occidental Chemical Company-Wichita

Small System

Jeffrey Urban

City of Norton

1

Patrick Weller

Saline County Sewer District-Kipp

2

Monty Wertz

City of Altamont

1

Joe Williams

Johnson County Wastewater District-Mission

2